Pejskařka radí, jak vybrat správnou transportní klec a jak na ni psa naučit

Marie Jochovičová, majitelka Lousiánského leopardího psa, doporučuje, jak vybrat transportní klec pro psa do kufru auta:

„Někteří pejsci jsou zvyklí mít i doma své místo, ti potom nemají s klecí problém. Ale jsou psi, kteří skoro nikdy nezažili prostorové omezení. Ty musíme na klec naučit. Je to jednoduché, chce to jen důslednost a trpělivost. Asta může klec milovat po pár dnech, nedůvěřivý a tvrdohlavý Baron bude protestovat třeba i několik týdnů. Ale i Baron si na klec nakonec zvykne.“

Jak začít?

„Ideální je vzít klec nejdříve domů, aby se s ní pes seznámil. Dejte do ní jeho pelíšek a udělejte z klece jediné místo, kde bude krmen a dostávat pamlsky. Nikde jinde, buďte důslední! A do klece mu také ukládejte hračky.

Na začátku nechávejte klec otevřenou. Po nějaké době, když už nemá pes problém chodit do ní sám, dejte do klece jeho oblíbený pamlsek a na chvíli ji zavřete. Nevšímejte si ho. Když půjdete kolem, otočte se jinam, nebo jen řekněte: „Hodný Baron" a jděte dál. Jako by to byla naprosto samozřejmá a správná věc.

Aby šel do klece, naučte ho na nějaký povel (já říkám: „Auto“) a po tomto povelu, když pes vleze do klece a sám v ní zůstane, ho nezapomeňte pochválit a odměnit. Pamatujte, že s klecí musí být vždy spojen pozitivní zážitek a tím je pro psa pamlsek.

Potom dejte klec do auta, pejskovi řekněte povel, na který je pro klec zvyklý, pochvalte ho, odměňte, zavřete a s klidným srdcem můžete vyrazit na výlet.“

Jak velkou klec ale vybrat?

„Musíme vzít v potaz velikost zavazadlového prostoru, větší klec si může dovolit majitel dodávky a menší majitel kombíku nižší střední třídy.

Hlavní zásadou je, aby se pes v kleci dokázal otočit, měla by tedy být vysoká minimálně tak, jako je pes vysoký v kohoutku. Hloubka klece potom taková, jakou vám kufr vašeho auta dovolí. Ale ne delší, než je pes sám.

Někdo bude chtít psovi dopřát luxus velkého prostoru, ale nezapomínejte, že malý pes se může ve velké kleci při nárazu dost pomlátit. Pejsek ale nebude v kleci zavřený celý den, takže trochu horší komfort, kdy se nemůže plně rozvalit, na několik hodin snese. Za ochranu jeho zdraví, nebo dokonce záchranu života při autonehodě, trocha nepohodlí rozhodně stojí.

Máme Lousiánského leopardího psa, naše fenka Alawa Bowie Alamo je plnohodnotným členem rodiny a sama jsem řešila, jak s ní cestovat. Pořídila jsem jí transportní klec ALUTEC KK Hobby a vím, že jsem pro její bezpečnost nemohla udělat více. Bowie mi posloužila také jako „modelka“ k tomuto článku. Výraz modelka je na místě, výrobce ALUTEC KK myslí i na estetickou stránku věci, hliníkové transportní klece vyrábí také v barvě dle přání zákazníka.“

Ing. Marie Jochovičová - OZO v prevenci rizik a na úseky požární ochrany
majitelka Lousiánského leopardího psa


fenka Bowie v transportní kleci ALUTEC KK Hobby
fenka Bowie v transportní kleci ALUTEC KK Hobby
fenka Bowie v transportní kleci ALUTEC KK Hobby

fenka Alawa Bowie Alamo v transportní kleci ALUTEC KK Hobby

Tip! Jak cestovat bezpečně se psem? Čtěte více