Odbornice radí, jak cestovat bezpečně se psem

Než naložíte psa do auta, uvědomte si tato fakta:

  • volně se pohybující se pes o hmotnosti 20 kg je v případě dopravní nehody vržen vpřed silou odpovídající hmotnosti dvanácti silných mužů
  • pes uvnitř auta může řidiče nejen rozptylovat, ale dokonce i vážně ohrožovat

  • při dopravní nehodě může vystresovaný pes napadnout nejen samotného pána a spolucestující, ale také další účastníky nehody
  • dezorientovaný nezajištěný pes může utéct a být zraněn projíždějícími vozidly

„Jako osoba odborně způsobilá v prevenci rizik (bezpečnostní technik) školím často řidiče služebních vozidel a jedním z témat je i zajištění nákladu při jízdě. Na školení se vždy někdo zeptá, jak bezpečně převážet v autě psa?

Pes na sedačku nebo na klín rozhodně nepatří! Při nárazu v cestovní rychlosti např. 90 km/h se auto dále nepohybuje, ale vše, co je v něm volně, letí takto rychle plus svojí vahou vpřed. Při nehodě v této rychlosti je nepravděpodobné, že pes v interiéru auta nehodu přežije, zato se stane letící zbraní, která zraní nebo dokonce zabije cestující. I s těmito případy jsem se ve své praxi setkala. A riziko se stupňuje se zvyšující se rychlostí auta a hmotností psa.“

Je řešením psí postroj a připoutání bezpečnostním pásem?

„Toto řešení plní jen jednu bezpečnostní funkci a to ochranu osob. Pás na psím postroji slouží k tomu, aby pes neletěl volně vozidlem v případě nárazu a nezranil osoby. Pokud je pás připnut jen k obojku, je stržení vazu psa při nehodě téměř stoprocentně jisté.

Pes má tedy rozhodně větší šanci na přežití, než když je zcela na volno, ale majitel musí počítat s tím, že určitě dojde k poškození páteře, ne-li ke smrti zvířete. Opět bude hrát roli rychlost vozidla a váha psa.

Pes patří přinejmenším do zavazadlového prostoru, který je oddělen mříží nebo clonou od výrobce. Tento způsob přepravy ochrání cestující, ale psovi nezajistí, že nebude zraněn při nehodě.“

Jak tedy opravdu správně a bezpečně pro všechny převážet psa?

„Buď v plastové kennele, která je bezpečná a lze ji připoutat bezpečnostním pásem, pokud ji umisťujete na zadní sedačky. Stále to ale není to nejlepší pro vašeho čtyřnohého člena rodiny.

V letních měsících je to hůře odvětrávaný prostor, kde se pes nedokáže řádně chladit a může tak dojít k jeho přehřátí a vážným zdravotním komplikacím nebo dokonce úhynu. Zvláště, když stojíte v koloně a do auta se opírá slunce, je v kufru je vždy o nějaký ten stupeň větší teplota.

Kdo chce udělat maximum pro bezpečnost svého psa a osob ve vozidle, zvolí bytelnou klec do kufru.

Pes je v ní uzavřen, klec je dost otevřená na to, aby do ní proudil čerstvý vzduch a pes se nemohl přehřát. Pokud už dojde k dopravní nehodě, klec dokáže psa do určité míry ochránit a hlavně při nárazu nikam neletí. I kdyby šlo auto přes střechu, je pes stále v jednom malém prostoru a nepomlátí se nebo nevyletí ven z okna.

Když potřebujete otevřít kufr, nemusíte se bát, že pes okamžitě vyskočí a vyběhne na silnici, kde hrozí další nebezpečí.

I pro psa zvracejícího za jízdy může být klec vysvobozením, jde o menší prostor, kde sebou nemůže tolik vrtět a cítí se v něm bezpečněji.

Občas mi někdo namítne, že jeho pes by v kleci nevydržel ani minutu, že by se ukňoural. Když ale máte v náručí svého mrtvého psa, nebo vám před očima skučí bolestí, než na následky zranění zahyne, tak si řeknete, že to kňučení v kleci by bylo snesitelné. Ale to už je pozdě. A mým smyslem práce je předcházet rizikům, nebo se snažit zmírnit jejich následky.

Máme Lousiánského leopardího psa, naše fenka Alawa Bowie Alamo je plnohodnotným členem rodiny a sama jsem řešila, jak s ní cestovat. Pořídila jsem jí transportní klec ALUTEC KK Hobby a vím, že jsem pro její bezpečnost nemohla udělat více. Bowie mi posloužila také jako „modelka“ k tomuto článku. Výraz modelka je na místě, výrobce ALUTEC KK myslí i na estetickou stránku věci, hliníkové transportní klece vyrábí také v barvě dle přání zákazníka.“

Ing. Marie Jochovičová - OZO v prevenci rizik a na úseky požární ochrany
majitelka Lousiánského leopardího psa


fenka Bowie v transportní kleci ALUTEC KK Hobby
fenka Bowie v transportní kleci ALUTEC KK Hobby
fenka Bowie v transportní kleci ALUTEC KK Hobby

fenka Alawa Bowie Alamo v transportní kleci ALUTEC KK Hobby

Tip! Jak vybrat správnou velikost transportní klece a jak na ni psa naučit? Čtěte více